« Rujan 2024 »

Terenska nastava osmaša
Autor: Mirjana Knežević, 29. 5. 2024.

Učenici osmih razreda u subotu, 25. 5. 2024.  posjetili su Muzej krapinskih neandertalaca koji je jedan je od najmodernijih muzeja svijeta. Bogat najnovijim tehnološkim dostignućima uz brojne vizualne, olfaktivne i ine senzacije, donosi nam fascinantan svijet neandertalaca, ali i baca nas u vrijeme samog početka svijeta pa tako posjetitelji mogu uživati u rekonstrukciji teorije Velikog praska, kemijskoj i biološkoj evolucije i na tren osjetiti svu snagu prapočetka.
Prikazan je i postanak svijeta, povijest zemlje, pojava prvih organizma što posjetiteljima omogućuje praćenje slijeda razvoja života od prvih hominida koji su sišli s grane do krapinskog neandertalca koji je predstavljen u polušpilji hiperrealističnim skulpturama renomirane francuske umjetnice Elisabeth Daynes.

Prošetali su pješačkim stazama uz nalazište krapinskog pračovjeka na brdu Hušnjakovo, te vidjeli nađene predmete koje je izradila ljudska ruka, šiljci, koštana sjekira...

Posjetili su Mariju Bistricu, najveće hrvatsko marijansko svetište, gdje vjernici pronalaze duhovni mir. Povijest svetišta vezana je uz čudotvorni kip Majke Božje s Djetetom u naručju, čije štovanje je započelo u 16. stoljeću. Bazilika Majke Božje Bistričke nalazi se na povišenom položaju u središtu Marije Bistrice i zaštićeno je kulturno dobro.

Kupanje i sunčanje na vanjskim bazenima Vodenog planeta u Termama Tuhelj, učinilo je ovu terensku nastavu nezaboravnom.

Vesna Lerinc i Snježana Fuis