Tjedan školskoga doručka
Autor: Mirjana Knežević, 16. 11. 2023.

I ove godine u našoj školi obilježili smo Nacionalni tjedan školskog doručka koji je započeo u ponedjeljak, 16. listopada, na Svjetski dan hrane, i traje do 20. listopada. Ova inicijativa koja za cilj ima podizanje svijesti o važnosti nutritivnog bogatog doručka za svako školsko dijete nastala je u sklopu projekta Živjeti zdravo pod pokroviteljstvom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Zdravim doručkom možemo osigurati bolju koncentraciju, pamćenje i dobro raspoloženje. U Tjednu školskog doručka putem zabavnih aktivnosti podsjetili smo se na važnost očuvanja zdravlja i stvaranja pravilnih prehrambenih navika od rane dobi.

Učenik 8. razreda, Anik Amidžić, potaknut prošlogodišnjim Tjednom školskog doručka istražio je jelovnik sportaša o tome napisao rad koji je i predložen za Državno natjecanje Lidrano pod vodstvom mentorice Inge Billić.

AKTIVNOSTI

1. Rješavajući tajne Zagonetnog jelovnika (Proteini na kruhu, školska pita, šareni tanjur, Popajev doručak, zapečeno iznenađenje) učenici su kreirali zdrave i zanimljive prijedloge za školski doručak.

Školske kuharice predlažu svoj jelovnik.

2. Upoznali su se s pojmom pravilne prehrane.

3. Istražili su što je sve bitno kod izrade školskog jelovnika i pripreme školskog obroka.

4. Saznali su koje (i zašto) važne dane vezane uz hranu obilježavamo u Tjednu školskog doručka.

Odrađene aktivnosti prezentirali smo školskom radio emisijom.

Nakon svih provedenih aktivnosti osmislili smo naš jelovnik, a rezultate izložili na školskom panou.

Rješenje zagonetnoga jelovnika

Učiteljice Snježana Fuis i Vesna Lerinc