Dan europskih autora 2024. u našoj knjižnici
Autor: Mirjana Knežević, 25. 3. 2024.

Drugo izdanje Dana europskih autora obilježava se 25. ožujka 2024. u 40 zemalja u sklopu programa Kreativna Europa.

Tom inicijativom Europska unija nastoji potaknuti mlađe generacije da uspostave odnos sa svijetom knjiga, poticanje kulture čitanja.
Čitanje ne samo da poboljšava jezične vještine već obogaćuje i sposobnost ljudi da se izraze, stjeknu samopouzdanje i budi znatiželju o radosti učenja i svijeta općenito.

6.a s razrednicom Vesnom Lončar i knjižničarkom Marijom Rastovski obilježio je taj dan u školskoj knjižnici. Predviđene aktivnosti uključivale su susret s književnikom i čitanje europskih autora. Kao književnica predstavila se knjižničarka, čitajući  ulomak iz svojega romana. Zatim je uslijedio razgovor o književnicima i njihovom položaju u društvu. Učenici su se podsjetili koji su suvremeni osječki i hrvatski autori.

Slijedilo je čitanje odabranih pjesama Dobriše Cesarića, Dragutina Tadijanovića, Tina Ujevića, Dragutina Domjanića i Branka Mihaljevića.

Učenicima su predstavljeni nepoznati detalji iz života tih pjesnika.

Cilj aktivnosti bio je, osim čitanja, povezivanje teksta i glazbe, te su učenici poslušali uglazbljene pjesme tih odabranih autora nakon čega su predstavili vlastite interpretacije u rap izvedbi.

Na kraju, razrednica, prof. glazbene umjetnosti, predstavila je svoj glazbeni put.

Zaključak koji je slijedio nakon čitanja i predstavljanja jest da su sve želje ostvarive ako ih prati uporan i predan rad.

Naša škola označena je na karti svijeta kao sudionik Dana europskih aktivnosti na sljedećoj poveznici:

Knjižničarka Marija Rastovski i učiteljica Vesna Lončar